MIC49300-1.8WR
Manufacturer No:
MIC49300-1.8WR
Package:
SPak-5 (5 leads + Tab)
Datasheet:
MIC49300-1.8WR
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 3A SPAK-5
In Stock
148 pcs On sales
Product Attribute
Number of Regulators
1
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 3A
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
S-PAK-5
Package / Case
SPak-5 (5 leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Part Number
MIC4930
Current - Output
3A