MIC49150-1.2WR
Manufacturer No:
MIC49150-1.2WR
Package:
SPak-5 (5 leads + Tab)
Datasheet:
MIC49150-1.2WR
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A SPAK-5
In Stock
258 pcs On sales
Product Attribute
Supplier Device Package
S-PAK-5
Package / Case
SPak-5 (5 leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Part Number
MIC49150
Current - Output
1.5A
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A