MIC49150-0.9YMM
Manufacturer No:
MIC49150-0.9YMM
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC49150-0.9YMM
Description:
IC REG LINEAR 0.9V 1.5A 8MSOP
In Stock
707 pcs On sales
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
6.5V
Output Type
Fixed
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-MSOP
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
Base Part Number
MIC49150
Control Features
Enable
Current - Output
1.5A