MIC47100-12YMME
Manufacturer No:
MIC47100-12YMME
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MIC47100-12YMME
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A 8MSOP
In Stock
273 pcs On sales
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Package / Case
Current - Quiescent (Iq)
6µA
Base Part Number
MIC47100
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Control Features
Enable
Current - Output
1A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR
80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 1A