MIC4101YM-TR
Manufacturer No:
MIC4101YM-TR
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC4101YM-TR
Description:
IC DRIVER MOSFET 100V TTL 8-SOIC
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
MIC4101
Voltage - Supply
9V ~ 16V
Number of Drivers
2
Driven Configuration
Half-Bridge
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Gate Type
N-Channel MOSFET
Rise / Fall Time (Typ)
400ns, 400ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
8-SOIC
Input Type
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 2.2V
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
118V
Channel Type
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink)
2A, 2A