MIC39150-2.5WU
Manufacturer No:
MIC39150-2.5WU
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
MIC39150-2.5WU
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-3
In Stock
257 pcs On sales
Product Attribute
Number of Regulators
1
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Supplier Device Package
TO-263-3
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Part Number
MIC39150-2.5
Control Features
Current - Output
1.5A