MIC39150-1.8WU
Manufacturer No:
MIC39150-1.8WU
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
MIC39150-1.8WU
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO263-3
In Stock
147 pcs On sales
Product Attribute
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Supplier Device Package
TO-263-3
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Part Number
MIC39150-1.8
Control Features
Current - Output
1.5A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
16V