MIC39101-1.8YM-TR
Manufacturer No:
MIC39101-1.8YM-TR
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC39101-1.8YM-TR
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8SOIC
Product Attribute
Current - Output
1A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Voltage - Input (Max)
16V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage Dropout (Max)
0.63V @ 1A
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)