MIC37100-3.3WS
Manufacturer No:
MIC37100-3.3WS
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MIC37100-3.3WS
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223
Product Attribute
Base Part Number
MIC37100-3.3
Control Features
Current - Output
1A
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
6V
Output Type
Fixed
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
SOT-223-3
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V