MIC29301-3.3WU
Manufacturer No:
MIC29301-3.3WU
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
MIC29301-3.3WU
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-5
In Stock
189 pcs On sales
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
TO-263-5
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Part Number
MIC29301-3.3
Control Features
Enable
Current - Output
3A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Number of Regulators
1
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 3A