MIC29301-12WU
Manufacturer No:
MIC29301-12WU
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
MIC29301-12WU
Description:
IC REG LINEAR 12V 3A TO263-5
In Stock
195 pcs On sales
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 3A
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
TO-263-5
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Part Number
MIC29301-12
Current - Output
3A