MIC29300-3.3WU
Manufacturer No:
MIC29300-3.3WU
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
MIC29300-3.3WU
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3
In Stock
358 pcs On sales
Product Attribute
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 3A
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
TO-263-3
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Part Number
MIC29300-3.3
Control Features
Current - Output
3A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Number of Regulators
1
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
26V