MIC29201-3.3WU
Manufacturer No:
MIC29201-3.3WU
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
MIC29201-3.3WU
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 400MA TO263-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 400mA
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
12mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Max)
Package / Case
Supplier Device Package
TO-263-5
Base Part Number
MIC29201-3.3
Current - Quiescent (Iq)
300µA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
400mA