MIC29151-3.3WT
Manufacturer No:
MIC29151-3.3WT
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
TO-220-5
Datasheet:
MIC29151-3.3WT
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-5
In Stock
149 pcs On sales
Product Attribute
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
26V
Output Type
Fixed
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220-5
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Part Number
MIC29151-3.3
Control Features
Enable
Current - Output
1.5A