MIC29150-12WT
Manufacturer No:
MIC29150-12WT
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MIC29150-12WT
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3
In Stock
143 pcs On sales
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220-3
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Part Number
MIC29150-12
Control Features
Current - Output
1.5A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Number of Regulators
1
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
26V
Output Type
Fixed
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A