MCP4561T-502E/MS
Manufacturer No:
MCP4561T-502E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4561T-502E/MS
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Product Attribute
Base Part Number
MCP4561
Taper
Linear
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Series
Resistance (Ohms)
5k
Features
Mute, Selectable Address
Number of Circuits
1
Interface
I²C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
8-MSOP
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)
75
Part Status
Active
Configuration
Potentiometer
Number of Taps
257
Package / Case