MCP4261T-502E/ML
Manufacturer No:
MCP4261T-502E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4261T-502E/ML
Description:
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 16QFN
Series
WiperLock™
Resistance (Ohms)
5k
Features
Number of Circuits
2
Interface
SPI
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
16-QFN-EP (4x4)
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)
75
Part Status
Active
Configuration
Potentiometer
Number of Taps
257
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Base Part Number
MCP4261
Taper
Linear
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V