MCP3906-I/SS
Manufacturer No:
MCP3906-I/SS
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
MCP3906-I/SS
Description:
IC ENERGY METERING 24SSOP
Product Attribute
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Measurement Error
0.1%
Voltage - I/O Low
0.85V
Series
Voltage - I/O High
2.4V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Meter Type
Single Phase
Supplier Device Package
24-SSOP
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Input Impedance
390kOhm
Base Part Number
MCP3906
Current - Supply
2.7mA