MCP1811BT-028/OT
Manufacturer No:
MCP1811BT-028/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1811BT-028/OT
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Product Attribute
Output Configuration
Positive
PSRR
50dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Series
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA
Output Type
Fixed
Current - Supply (Max)
110µA
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
SOT-23-5
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)
0.5µA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Current - Output
150mA