MCP1811AT-028/LT
Manufacturer No:
MCP1811AT-028/LT
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MCP1811AT-028/LT
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC70-5
Product Attribute
Output Type
Fixed
Current - Supply (Max)
110µA
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
SC-70-5
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Quiescent (Iq)
0.5µA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
PSRR
50dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Series
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA