MCP1811AT-012/OT
Manufacturer No:
MCP1811AT-012/OT
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1811AT-012/OT
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
Product Attribute
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
PSRR
50dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Series
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA