MCP1711T-12I/OT
Manufacturer No:
MCP1711T-12I/OT
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1711T-12I/OT
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Input (Max)
6V
Output Type
Fixed
Voltage Dropout (Max)
1.93V @ 150mA
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
1.80µA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Max)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Base Part Number
MCP1711
Current - Quiescent (Iq)
1.27µA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
150mA