DSPIC33FJ64MC202-E/SO
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64MC202-E/SO
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
DSPIC33FJ64MC202-E/SO
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
In Stock
115 pcs On sales
Product Attribute
Core Size
16-Bit
Base Part Number
DSPIC33FJ64MC202
Packaging
Tube
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
EEPROM Size
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
21
Core Processor
dsPIC
Speed
40 MIPs
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series
dsPIC™ 33F