ATMEGA88PV-10MUR
Manufacturer No:
ATMEGA88PV-10MUR
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA88PV-10MUR
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Number of I/O
23
Speed
10MHz
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
RAM Size
1K x 8
Base Part Number
ATMEGA88P
Packaging
Cut Tape (CT)
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
32-VQFN (5x5)
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V