ATMEGA8515-16AUR
Manufacturer No:
ATMEGA8515-16AUR
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATMEGA8515-16AUR
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Product Attribute
Number of I/O
35
Speed
16MHz
Package / Case
44-TQFP
Base Part Number
ATMEGA8515
Packaging
Cut Tape (CT)
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
44-TQFP (10x10)
Connectivity
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V