ATMEGA48PV-10AUR
Manufacturer No:
ATMEGA48PV-10AUR
Package:
32-TQFP
Datasheet:
ATMEGA48PV-10AUR
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP
Base Part Number
ATMEGA48P
Packaging
Tape & Reel (TR)
Program Memory Size
4KB (2K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
32-TQFP (7x7)
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Number of I/O
23
Speed
10MHz