ATMEGA16A-MUR
Manufacturer No:
ATMEGA16A-MUR
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA16A-MUR
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Product Attribute
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Number of I/O
32
Speed
16MHz
Package / Case
44-VFQFN Exposed Pad
RAM Size
1K x 8
Base Part Number
ATMEGA16A
Packaging
Digi-Reel®
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)