ATMEGA165P-16MNR
Manufacturer No:
ATMEGA165P-16MNR
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA165P-16MNR
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Product Attribute
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
64-QFN (9x9)
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
54
Core Processor
AVR
Speed
16MHz
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Series
AVR® ATmega
Data Converters
A/D 8x10b
RAM Size
1K x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
ATMEGA165P
Packaging
Cut Tape (CT)
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)