1N5917B/TR
Manufacturer No:
1N5917B/TR
Manufacture:
Microchip / Microsemi
Package:
DO-41-2
Datasheet:
1N5917B/TR
Description:
Zener Diodes Zener Diodes
Product Attribute
Diameter
2.16 mm
Vz - Zener Voltage
4.7 V
Packaging
Reel
If - Forward Current
200 mA
Subcategory
Diodes & Rectifiers
Ir - Reverse Current
5 uA
Manufacturer
Microchip
Vf - Forward Voltage
1.2 V
Product Type
Zener Diodes
Zz - Zener Impedance
5 Ohms
Test Current
79.8 mA
Factory Pack Quantity
100
Configuration
Single
Pd - Power Dissipation
1.5 W
Zener Current
319 mA
Maximum Operating Temperature
+ 175 C
Mounting Style
Through Hole
Minimum Operating Temperature
- 65 C
RoHS
N
Package / Case
DO-41-2
Brand
Microchip / Microsemi
Product Category
Zener Diodes
Length
4.06 mm
Voltage Tolerance
5 %
Company Profile
1N5917B/TR Relevant information
1N5907
1N5907
TVS DIODE 5V 8.5V DO13
1N5907e3
1N5907e3
TVS Diodes / ESD Suppressors TVS
TVS DIODE 5V 8.5V AXIAL