1N5274B/TR
Manufacturer No:
1N5274B/TR
Manufacture:
Microchip / Microsemi
Package:
DO-35-2
Datasheet:
1N5274B/TR
Description:
Zener Diodes Zener Diodes
Product Attribute
Subcategory
Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage
1.5 V
Manufacturer
Microchip
Zz - Zener Impedance
1100 Ohms
Product Type
Zener Diodes
Factory Pack Quantity
100
Test Current
0.95 mA
Pd - Power Dissipation
0.5 W
Configuration
Single
Maximum Operating Temperature
+ 175 C
Mounting Style
Through Hole
Minimum Operating Temperature
- 65 C
Package / Case
DO-35-2
Voltage Temperature Coefficient
0.110 %/C
RoHS
N
Product Category
Zener Diodes
Brand
Microchip / Microsemi
Voltage Tolerance
5 %
Length
5.08 mm
Vz - Zener Voltage
130 V
Diameter
2.29 mm
If - Forward Current
200 mA
Packaging
Reel
Ir - Reverse Current
0.1 uA
Company Profile
1N5274B/TR Relevant information
1N5221A
1N5221A
ZENER DIODE
1N5221A (DO-35)
1N5221A (DO-35)
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
1N5221B
1N5221B
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
1N5221B (DO-35)
1N5221B (DO-35)
DIODE ZENER 24V 500MW DO35
1N5221B A0G
1N5221B A0G
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
1N5221B BK
1N5221B BK
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35