GBJ1001-BP
Manufacturer No:
GBJ1001-BP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
4-SIP, GBJ
Datasheet:
GBJ1001-BP
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A GBJ
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05V @ 5A
Diode Type
Single Phase
Technology
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
4-SIP, GBJ
Base Part Number
GBJ1001
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
GBJ
Voltage - Peak Reverse (Max)
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 100V
Series
Current - Average Rectified (Io)
10A