1.5KE20CA-TP
Manufacturer No:
1.5KE20CA-TP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
1.5KE20CA-TP
Description:
TVS DIODE 17.1V 27.7V DO201AE
In Stock
452 pcs On sales
Product Attribute
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
Supplier Device Package
DO-201AE
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Mounting Type
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Package / Case
DO-201AE, Axial
Base Part Number
1.5KE
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)