B5015M12B-BSR
Manufacturer No:
B5015M12B-BSR
Manufacture:
Mechatronics Fan Group
Package:
Datasheet:
B5015M12B-BSR
Description:
BLOWER 50X15MM 12VDC
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Bearing Type
Ball
RPM
4500 RPM
Voltage Range
Noise
35.0 dB(A)
Static Pressure
0.350 in H2O (87.2 Pa)
Width
15.00mm
Voltage - Rated
12VDC
Series
B5015
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Weight
0.062 lb (28.12 g)
Material - Frame
Air Flow
3.0 CFM (0.084m³/min)
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 51mm H
Fan Type
Blower
Ingress Protection
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Current Rating (Amps)
0.130A