NMP1K2-HEEEEE-12
Manufacturer No:
NMP1K2-HEEEEE-12
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Package:
Datasheet:
NMP1K2-HEEEEE-12
Description:
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
Product Attribute
Number of Outputs
3
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
24V
Series
NMP (1200W)
Voltage - Output 2
12V
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 3
12V
Approvals
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Output 4
Efficiency
88.5%
Voltage - Isolation
4kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
10A, 20A, 80A
Power (Watts)
1200W
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
9.84" L x 5.00" W x 1.61" H (250.0mm x 127.0mm x 41.0mm)