HLG-240H-C1750B
Manufacturer No:
HLG-240H-C1750B
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Package:
Datasheet:
HLG-240H-C1750B
Description:
LED DRVR CC AC/DC 71-143V 1.75A
In Stock
136 pcs On sales
Product Attribute
Features
OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Topology
AC DC Converter
Voltage - Input (Max)
305VAC
Approvals
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, RCM
Voltage - Input (Min)
90VAC
Efficiency
94%
Current - Output (Max)
1.75A
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
250W
Size / Dimension
8.67" L x 2.68" W x 1.53" H (220.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Type
Constant Current
Voltage - Output
71 ~ 143V
Series
HLG-240H (240W)
Number of Outputs
1
Dimming
Analog, PWM
Termination Style
Wire Leads
Ratings
IP67
Voltage - Isolation
3.75kV