CXM-14-35-80-36-AA00-F2-2
Manufacturer No:
CXM-14-35-80-36-AA00-F2-2
Manufacture:
Luminus Devices Inc.
Package:
Datasheet:
CXM-14-35-80-36-AA00-F2-2
Description:
LED COB WHT 13.5MM 3500K 80CRI
Product Attribute
CCT (K)
3500K 2-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index)
80
Features
Light Emitting Surface (LES)
13.50mm Dia
Lens Type
Flat
Lumens/Watt @ Current - Test
121 lm/W
Packaging
Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Wavelength
Flux @ Current/Temperature - Test
2038lm (1985lm ~ 2090lm)
Part Status
Active
Configuration
Square
Current - Max
1A
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Current - Test
480mA
Height
1.37mm
Size / Dimension
18.50mm L x 18.50mm W
Series
CXM-14
Temperature - Test
85°C