CHM-9-30-80-18-AC10-F3-3
Manufacturer No:
CHM-9-30-80-18-AC10-F3-3
Manufacture:
Luminus Devices Inc.
Package:
Datasheet:
CHM-9-30-80-18-AC10-F3-3
Description:
LED COB CHM9 WARM WHITE SQUARE
Product Attribute
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Current - Test
360mA
Height
1.37mm
Size / Dimension
13.50mm L x 13.50mm W
Series
CHM-9
Temperature - Test
85°C
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index)
80
Features
Light Emitting Surface (LES)
13.46mm Dia
Lens Type
Flat
Lumens/Watt @ Current - Test
Packaging
Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
18V
Wavelength
Flux @ Current/Temperature - Test
Part Status
Active
Configuration
Square
Current - Max
545mA