SSI-LXH9GD28V-150
Manufacturer No:
SSI-LXH9GD28V-150
Manufacture:
Lumex Opto/Components Inc.
Package:
Datasheet:
SSI-LXH9GD28V-150
Description:
LED PANEL INDICATOR GREEN 28V
Product Attribute
Features
Millicandela Rating
20mcd
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Panel Cutout Dimensions
0.33" (8.38mm)
Lamp Color
Green
Lens Color
Green
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Viewing Angle
60°
Type
LED
Lens Transparency
Diffused
Series
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Current
14mA
Wavelength - Peak
565nm
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Ingress Protection
Voltage
28V