V39ZC1PX2855
Manufacturer No:
V39ZC1PX2855
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
V39ZC1PX2855
Description:
VARISTOR 39V 250A DISC 7MM
Product Attribute
Current - Surge
250A
Maximum AC Volts
25V
Maximum DC Volts
31V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
42.9V
Energy
1.2J
Varistor Voltage (Min)
35.1V
Series
ZC
Varistor Voltage (Typ)
39V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1350pF @ 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 7mm