V100ZA05PX2855
Manufacturer No:
V100ZA05PX2855
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
V100ZA05PX2855
Description:
VARISTOR 100V 400A DISC 5MM
Product Attribute
Maximum DC Volts
81V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
110V
Energy
2.5J
Varistor Voltage (Min)
90V
Series
ZA
Varistor Voltage (Typ)
100V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
310pF @ 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 5mm
Current - Surge
400A
Maximum AC Volts
60V