1.5SMC170A
Manufacturer No:
1.5SMC170A
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC170A
Description:
TVS DIODE 145V 234V DO214AB
In Stock
623 pcs On sales
Product Attribute
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
DO-214AB (SMCJ)
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
1.5SMC
Voltage - Breakdown (Min)
162V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
234V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
145V