LT1252CN8#PBF
Manufacturer No:
LT1252CN8#PBF
Manufacture:
Linear Technology / Analog Devices
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LT1252CN8#PBF
Description:
IC AMP CURRENT FEEDBACK 8DIP
In Stock
285 pcs On sales
Product Attribute
Slew Rate
125V/µs
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
4V ~ 28V, ±2V ~ 14V
Output Type
Part Status
Active
Applications
Current Feedback
Mounting Type
Through Hole
-3db Bandwidth
282MHz
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
LT1252
Current - Supply
8.5mA
Number of Circuits
1
Series
Supplier Device Package
8-PDIP
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
55mA