0805D180J101KHT
Manufacturer No:
0805D180J101KHT
Manufacture:
Knowles NOVACAP
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
0805D180J101KHT
Description:
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 0805
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Capacitance
18pF
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.054" (1.37mm)
Features
High Temperature
Voltage - Rated
100V