C11AH160K-9UN-X1T
Manufacturer No:
C11AH160K-9UN-X1T
Manufacture:
Knowles Dielectric Labs
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
C11AH160K-9UN-X1T
Description:
CAP CER 0505
Product Attribute
Capacitance
16pF
Temperature Coefficient
P90
Part Status
Active
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
AH
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
Features
Voltage - Rated
250V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C