C04UL2R7B-6SN-X0T
Manufacturer No:
C04UL2R7B-6SN-X0T
Manufacture:
Knowles Dielectric Labs
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
C04UL2R7B-6SN-X0T
Description:
CAP CER 0402
Product Attribute
Capacitance
2.7pF
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Part Status
Active
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
UL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
Features
Ultra Low ESR, Gold Flash Termination
Voltage - Rated
200V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±0.1pF
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C