ACSC56-41SEKWA-F01
Manufacturer No:
ACSC56-41SEKWA-F01
Manufacture:
Kingbright
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
ACSC56-41SEKWA-F01
Description:
DISPLAY 610NM ORN 1DIG 0.56" SMD
Product Attribute
Millicandela Rating
78mcd
Color
Orange
Number of Characters
1
Series
Power Dissipation (Max)
75mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Common Pin
Common Cathode
Part Status
Active
Display Type
7-Segment
Current - Test
20mA
Package / Case
10-SMD, No Lead
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Size / Dimension
0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)