T540D337M2R5DH85057610
Manufacturer No:
T540D337M2R5DH85057610
Manufacture:
KEMET
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T540D337M2R5DH85057610
Description:
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Product Attribute
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
2.5V
Type
Molded
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
KO-CAP® T540
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ratings
COTS
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Features
High Reliability
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Capacitance
330µF