C1206C472KCRACTU
Manufacturer No:
C1206C472KCRACTU
Datasheet:
C1206C472KCRACTU
Description:
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
SMD Comm X7R HV
Package / Case
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)
Features
Low ESL, High Voltage
Voltage - Rated
500V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
4700pF