C1206C101KCGACTU
Manufacturer No:
C1206C101KCGACTU
Manufacture:
KEMET
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
C1206C101KCGACTU
Description:
CAP CER 100PF 500V C0G/NP0 1206
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
SMD Comm C0G HV
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)
Features
Low ESL, High Voltage
Voltage - Rated
500V
Packaging
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
100pF