C0805C564K4RACTU
Manufacturer No:
C0805C564K4RACTU
Datasheet:
C0805C564K4RACTU
Description:
CAP CER 0.56UF 16V X7R 0805
Product Attribute
Capacitance
0.56µF
Temperature Coefficient
X7R
Part Status
Active
Applications
Bypass, Decoupling
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
SMD Comm X7R
Package / Case
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Features
Voltage - Rated
16V
Packaging
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C